ARA
E-Posta Adresi

Şifre   ?

444 15 61
Atatürk Köşkü
Köşk, 19. yüzyıl başlarında Trabzon’a hakim Soğuksu Sırtlarında Banker Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmıştır.
Ortamahalle Evleri
Karadeniz’de dağlar denize paralel uzanır. Deniz kenarından dağlara uzanan yolları vardır Trabzon’un.
Nemlizade Konağı
Gazi Paşa Mahallesi’nde, Nemlizade Hacı Ahmet Efendi tarafından yapımına başlanmış, 1892 yılında tamamlanmıştır.
Ortahisar Evleri
Eski Türk evlerini ön plana çıkartan en önemli unsur geleneksel mimari tarzındaki fonksiyonellik ve estetiktir.
Yarımbıyıkoğlu Evi
Pazarkapı Mahallesinde Kunduoğlu sokaktadır. İki katlı dış sofalı planlı bir evdir. 1706 yılında yapıldığı kitabesinden anlaşılmaktadır.
Memişağa Konağı
Sürmene ilçesinin 4 km doğusunda ana yolun üzerinde yer almaktadır. İki katlı ve büyük bir bölümü taştan yapılmış olan konak, ahşap işçiliği ile ünlüdür.
Cevdet Sunay Evi
1900 yılında Ataköy’de doğan Cevdet Sunay, Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 5.
Evler ve Konaklar
ARAKLI      Araklı İlçesi, Taşönü Köyü, Sarımollaoğlu Topal Mustafa Evi      Yapım Yılı: 19.YY      Araklı İlçesinin Taşönü Köyü merkezinde yer alır. Zemin üzerine tek katlı olarak inşa edilmiştir. Zemin kat taş, birinci kat ise iki cephede muntazam kesme taş; diğer iki cephede muntazam kesme taş; diğer iki cephede ahşap arası dolgu (göz dolma) duvardır.
Çakırağa Konağı
Trabzon’un Of ilçesinin Sıraağaç köyünden bulunan konak İsmail ağa tarafından 19. yüzyıl başında inşa edilmiştir. Çevresinden yüksek bir tepecik üzerinde dikdörtgen planlı kesme taştan inşa edilmiştir. Zemin +1 katlı olan yapının bazı bölümleri yenilenmiştir.
Kundupoğlu Evi
Yarımbıyıkoğlu evinin güneyinde yer alır. Sadece bir kısmı ayakta kalmıştır. Zamanında dış sofalı planlıydı. Bugün onarılan fevkani, üst oda alçı, ahşap oyma ve kalem işi süslemelere sahiptir. 18. yüzyıla tarihlenmektedir.