ძიება
ელ-ფოსტის მისამართი

პაროლი   ?

444 15 61
Madur Yaylası
Madur Dağı; Trabzon'un Köprübaşı ilçesinde yer alan 2742 rakımlı en yüksek dağın adıdır. Madur Dağı'nın çevresi yaylalarla kaplıdır.
Goloşa Hanları
18. yüzyıla tarihlenen hanlar Trabzon’dan Bayburt – Gümüşhane illerine doğru ilerleyen kervanların güvenli bir şekilde konaklayabilecekleri bir ortam görevini üstlenmekteydi.
ათათურქის კოშკი
კოშკი მე-19 საუკუნის დასაწყისში ტრაპიზონის გამგებლის სოღუქსუს ქედის..
Maçka Çakırgöl Yaylası
Maçka - Meryemana (Sümela) yolundan 13 km mesafede ve denizden uzaklığı 2504 m olan yayla çevresindeki Armutluk, Kırantaş, Akarsu, Aykarsa, Livayda, Kurugöl, Mesaraş, Furnoba,..
ტრაპიზონი
კულტურის, ისტორიისა და ცივილიზაციის ქალაქიქალაქი ტრაპიზონი ისტორიის..
ორთამაჰალლის სახლე
შავი ზღვის პირას მთები ზღვის პარალელურად გრძელდება ზღვის პირიდან..
სერას ტ
სერას ტბა ტრაპიზონისა და აქჩაბადის მნიშვნელოვანი და ულამაზესი ბუნებრივი..
ათიათასე
ესაა პირველი წერილობითი წყარო რომელიც ტრაპიზონის პროვინციას ეხება.
აღაჩ
აღაჩბაშის ტორფის ჭაობები მდებარეობს ტრაპიზონის პროვინციაში ქოფრუბაშისა..
ალთინდერეს ხეო
აღმოსავლეთ შავი ზღვისპირეთის რეგიონში, ტრაპიზონის პროვინციის მაჩკის..
ნალია
ადგილობრივი ხალხის მთავარი დანატოვართაგან ერთერთს ნალია..
სულთან მურადის იალაღი
სულთან მურადის იალაღი ტრაპიზონის პროვინციის ჩაიქარის რაიონში 25..
ქაია
ქაიაბაშის იალაღი ქალაქ ტრაპიზონის დუზქოის რაიონში მდებარეობს.
Cephanelik
Trabzon yapıları içinde en çok dikkati çeken ve tartışılan bir yapıdır. Yapının Yıldız Sarayı albümlerindeki resminin altında H. 1305 yılında yaptırıldığı yazılıdır.
Faroz
Faroz, Osmanlıca - Türkçe sözlükte fanus olarak geçmektedir. Bunun dışında fener, sabit ve süslü fener, camdan yapılmış kapak olarak da  belirtilmektedir.
Ganita
Ganita, bir çay bahçesi olmanın ötesinde, Trabzon'un sosyal ve kültürel yaşantısının ayrılmaz bir parçası işleviyle yıllar yılı konuk ettiği insanların belleğinde unutulmaz..
Asmasu Şelalesi
Trabzon'un Araklı ilçesinde bulunan ve dağ yamacından düşen Asmasu Şelalesi aynı zamanda bölgenin en yüksek şelalesidir.
Boztepe
Boztepe Trabzon merkezine yaklaşık 2-3 km mesafede olup sizlere tüm şehri panoromik olarak görebileceğiniz bir manzara sunar. Bölgede birçok cafe ve restoran imkanları bulunmaktadır.
Harmantepe Yaylası
Köprübaşı ilçesi Yeşilyurt Beldesi sınırları içerisinde bulunan Harmantepe Yaylasında I. Dünya Savaşı’ndan kalma siperler ve şehit mezarları vardır.
ორთაჰისარი
2012 წლის 12 ნოემბერს ტრაპიზონის მუნიციპალიტეტმა ორთაჰისარი გამოაცხადა..
AKÇAABAT
Akçaabat; Trabzon iline bağlı, Karadeniz'in nadide ve şirin sahil ilçelerinin başında gelmektedir. İlçemizin tarihi şüphesiz Trabzon tarihi ile yakından alakalıdır.
ARAKLI
Araklı adının Arakale ifadesinin değişimi sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir.
ARSİN
Arsin ilçesi Ortaçağdan bu yana yerleşim merkezi olarak varlığını sürdürmekte olup, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u Fethi ile 26 Ekim 1461 tarihinde Osmanlı topraklarına..
BEŞİKDÜZÜ
Beşikdüzü’nün eski adları Yavabolu-Yobol (Nefs-i Şarlı) Şarlı-Akhisar ve Beşikdüzü olarak günümüze gelmiştir. XIII. ve XIV.
ÇARŞIBAŞI
Çarşıbaşı İlçesi Doğu Karadeniz Bölgesi ' nde Trabzon - Giresun sahil yolu üzerinde , Trabzon ilinin 30 km.
ÇAYKARA
İlçenin tarihi, genelde Trabzon’un tarihi ile ilişkilidir. Tarihi bilgilere göre İlçemiz, Eti’ler den itibaren birçok Kavimlerin uğrağı olmuştur.
DÜZKÖY
Zaferinden sonra da İran üzerinden gelen Oğuz boyları Karadeniz bölgesinde yoğunlaşmışlardır.13. ve 14.
KÖPRÜBAŞI
Köprübaşı ilçesinin tarihçesi ve ilk yerleşmeler hakkında ilmi bilgi yok denecek kadar azdır.
MAÇKA
Coğrafi konumu nedeniyle Maçka, antik çağdan itibaren tarihi İpek Yolu üzerinde önemli bir uğrak noktası olmuş ve adeta Trabzon’un güney kapısı vazifesi görmüştür.
OF
Of adının kaynağı kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konuda çeşitli belirleme ve tahminler bulunmaktadır.
SÜRMENE
Sürmene’nin tarihini Doğu Karadeniz Bölgesinin genel tarihi içinde ve onunla bir bütün olarak ele almalıyız.
ŞALPAZARI
Şalpazarı ilçesinde yerleşimin çok eski tarihlere dayandığı bilinmektedir. Yörede yaşayan insanlar Oğuzların Üçoklar boyundan olan Çepni'lerdir.
TONYA
Tonya İlçesinin ilk kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, ilçenin kuruluşunun 13. yüzyılın sonları ile 14. yüzyılın başlarında olduğu anlaşılmaktadır.
VAKFIKEBİR
Vakfıkebir'in kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber çok eski bir yerleşim yeridir.
უზუნ
უზუნგოლი ტრაპიზონიდან 99 კმ დაშორებით, ხოლო ჩაიქარას რაიონიდან 19 კმ..
ჩალის მაღარო
ესაა მსოფლიოში ერთ ერთი გრძელი მაღაროა, სადაც წელიწადის ყველა პერიოდში..
Balıklı Göl
Bölgemizin coğrafi yapısı nedeniyle oluşan bir göldür. Balıklı Göl Akçaabat - Düzköy yolu üzerinden Hıdırnebi yaylasına çıkarken yol üzerindedir.
ქერვანიალუ
ეს გზაა ტრაპიზონის პროვინციისთვის და არამართო ტრაპიზონის პროვინციის..
ჰამსიქოი
აღმოსავლეთ შავიზღვისპირისა და აღმოსავლეთ ანატოლიის კარიბჭეზე მდებარე..
სისდაღის (სანისლიას) იალაღი
კურორტი განთავსებულია ზღვის დონიდან 20182 მეტრზე.
ქადირალაქის იალარი
რეგიონის სოფლები მთებიდან ჩამომდინარე მდინარეების გასწვრივ არის..
ჰაჩქას იალაღი
იალაღი დუზქოის რაიონიდან 12 კმ მოშორებით მდებარეობს.
ჩაქირ
მაჩქის სუმელას გზაზე მე- 13 კილომეტრზე მდებარეობს ჩაქირგოლის ტბა,..
ჰიდირნე
ჰიდირნების იალაღი მდებარეობს აქჩაბადის რაიონში, ზღვის დონიდან 1450-1500 მ..
Düzköy Haçka Obası Yaylası
1900 m yükseklikteki yaylaya Düzköy ilçesinden güneye 12 km toprak yolla ulaşmak mümkündür. Elektrik, PTT, çeşme, gibi altyapıya sahip olan yaylada, kasap, manav, fırın ve pansiyon mevcuttur.
Turizm Merkezleri
Araklı - Pazarcık Turizm Merkezi Karadere güzergahında Araklı’nın 43 km güneyindedir. Yağmurdere üzerinden Gümüşhane’ye Aydıntepe üzerinden de Bayburt’a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. Telefon ve alışveriş imkanları mevcuttur. Araklı - Yeşilyurt - Yılantaş Turizm Merkezi Trabzon’a 64 ilçe merkezine 33 km mesafede bulunan yayla 10 km’lik bir stabilize yolla Yeşilyurt Beldesine bağlanır.
DERNEKPAZARI
Cenevizliler tarafindan senlendigi rivayet edilmekle beraber hangi tarihte kuruldugu kesin olarak bilinmemektedir. Kondu adinin zenginligi ile ün salmis “Kondi” adindaki bir rum tarafindan verildigi söylenmektedir. En son 1461 yilinda Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u Rum Pontus Imparatorlugu’ndan alimasiyla Osmanli Imparatorlugu’nun eline geçmistir.
HAYRAT
Bazı yerel yayınlarda Of'un Mitos'lu denizcilerce kurulan şehirlerden biri olduğu ve M:Ö:312'de Pontus Kırallığı sınırlarına girene kadar bağımsız olduğu yazılmakla birlikte bunu doğrulayan bir belge veya kaynak yoktur. Bölge ile ilgilien eski kaynak Heredot Tarihi'dir. Heredot , bölgeye gelen Milletlerin bu bölgedeki Amazon (kadın savaşçı) denen bir toplulukla karşılaştığını, bunun dışında bölgede bazı yerli kavimlerden bahseder.
YOMRA
Yomra'nın kuruluş tarihini, Trabzonun kuruluş tarihiyle değerelendirecek olursak,Orta Asya'dan dört koldan yapılan göçlerin bir koluda Kafkas yaylaları ve İran Platooksu üzerinden gellen Turani bir kavmin Karadeniz sahillerine inerek yurt edindikleri ve Trabzon şehrini kurduklarını bilmekteyiz.Çok eski bir şehir olan Trabzon M.Ö.