ARA
E-Posta Adresi

Şifre   ?

444 15 61
Cennetten Bir Parça
Etkinlikler

Etkinlik Takvimi

Yaklaşan ve devam eden etkinlikler

Uluslararası Kültür Sanat Festivali
Trabzon merkez ilçesi olan Ortahisar'da her yıl 15-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen festivaldir.
15 Eylül 2019
Ortahisar


OF
30 km
Trabzon Lokasyon Haritası

Mavi Denizin Kıyısında, Yüksek Kayalıkların Üzerinde, Hayal Şehzadesinin Şehridir
TRABZON
                                                                                                        

Home of Trabzon Türkçe             Home of Trabzon English              Home of Trabzon عربية        Home of Trabzon ελληνικά      Home of Trabzon ქართული       Home of Trabzon فارسی
 
Doğa Sporları
Kültür Turizmi Trabzon’da 7 kentsel sit alanı,5 arkeolojik sit alanı, 595 sivil mimari ve 306 anıtsal yapı bulunmaktadır. Bir liman kenti olmasından dolayı, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Trabzon, yüzlerce yıllık tarihi eserleri  ve sivil mimarinin özgün örneklerini sunduğu mahalleleriyle öne çıkmaktadır.
Atatürk Köşkü
Köşk, 19. yüzyıl başlarında Trabzon’a hakim Soğuksu Sırtlarında Banker Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada, büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır. Atatürk Köşkü, bodrum katıyla birlikte 4 katlı tescilli bir yapıdır.
Yenicuma Camii
Trabzon’un kurtarıcı ve koruyucu azizi Eugenios’a ithaf edilmiştir. İlk kilisenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Araştırmacılar ilk yapının bazilika olduğunu belirtmektedir. Ayrıca 1291 yılına ait bir kitabe bulunmuştur. Yapının bugün narteksi yoktur. Üç apsislidir. Orta apsisin dışında kartal ve güvercin kabartmalarına yer verilmiştir.
Trabzonspor Şamil Ekinci Müzesi
23 Eylül 1996’da hizmete açılan Trabzonspor Müzesi Şubat 2011 tarihinden itibaren yeni binasında Mustafa Şamil Ekinci ismiyle hizmet vermeye devam etmektedir.
Çay
Bölgede çay tarımına 1930’ lu yıllarda başlandı. Dikildikten beş yıl sonra ve yılda 3 kez ürün verebilen çay bitkisi asırlık bir bitkidir. Özellikle Trabzon’un doğusundaki ilçelerde çay tarımı yapılmaktadır.
Onbinlerin Dönüşü Anabasis
Trabzon ve bölgeye ait ilk yazılı kaynak Anabasistir. Anabasis MÖ 401 yılında Roma Komutanı Ksenephon’un 10 bin asker ve yardımcıları ile birlikte Yunanistan’a ulaşmak için geçtiği Onbinlerin Dönüş Yolu’nun anlatıldığı kitaptır.

4 Bin Yıllık Tarihi Geçmişiyle
İmparatorluk Başkentidir
TRABZON
Asmasu Şelalesi
Asmasu Şelalesi
Uzungöl
Uzungöl
Çal Mağarası
Çal Mağarası
Sera Gölü
Sera Gölü
Balıklı Göl
Balıklı Göl
Çakırgöl
Çakırgöl
Hamsi
Hamsi
Akçaabat Köftesi
Akçaabat Köftesi
Fındık
Fındık
Çay
Çay
Mısır Ekmeği
Mısır Ekmeği
Vakfıkebir Ekmeği
Vakfıkebir Ekmeği
Sürmene Pidesi
Sürmene Pidesi
Tonya Tereyağı
Tonya Tereyağı

TRABZON
Fatih'tir, Selim'dir, Süleyman'dır