ARA
E-Posta Adresi

Şifre   ?

444 15 61
Cennetten Bir Parça
Etkinlikler

Etkinlik Takvimi

Yaklaşan ve devam eden etkinlikler

Turizm Haftası
Her yıl 15 - 22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası kutlamaları yapılmaktadır.
15 Nisan 2020


OF
30 km
Trabzon Lokasyon Haritası

Mavi Denizin Kıyısında, Yüksek Kayalıkların Üzerinde, Hayal Şehzadesinin Şehridir
TRABZON
                                                                                                        

Home of Trabzon Türkçe             Home of Trabzon English              Home of Trabzon عربية        Home of Trabzon ελληνικά      Home of Trabzon ქართული       Home of Trabzon فارسی
 
Fındık
Fındık tarihe kutsal bir yemiş olarak geçmiştir. Özellikle Doğu Karadeniz’in büyük bir bölümü fındık bahçesi olup. yöre ekonomisinin can damarıdır. Eski Türklerin din hayatında pek önemli yeri olan fındık, aynı zamanda barış, esenlik sembolü sayılıyordu. Türkler gibi bazı uluslarda da fındık kutsal sayılır.
Kara Lahana Sarması
Doğu Karadeniz bölgesine özel kara lahana sarması özel günlerde ve misafir ağırlanırken sofraların olmazsa olmazıdır. Etli, yarma mısırlı ve sade olmak üzere çeşitlendirilir.
Serander
Yöresel halk mimarisinin en güzide ürünü Serander... Bir zamanlar evlerin yanında tahıl, patates vb. gibi gıda maddelerinin saklandığı, daha sonra özellikle mısırı kurutma ve saklama, bunun yanı sıra çok çeşitli gıdaları kuru bir ortamda saklama, kemirgenlerden koruma işlevini yerine getiren Serander, farklı isimlerle de anılıyor.
Telkari
Tel işi anlamına gelen telkarinin kökeni MÖ.3000’ lerde Mezopotamya’ da 2500’ lerde de Anadolu’ da kullanıldığı eski Yunan ve Roma’ da yaygın olduğu bilinmektedir. 15. yüzyıldan sonra Doğu ve Güneydoğu Anadoluda yaygın olduğu ve telkarinin Trabzon’a yerleşmesinde Dağıstanlı ustaların etkisi olduğu ustalarca dile getirilmektedir.
Doğa Sporları
Kültür Turizmi Trabzon’da 7 kentsel sit alanı,5 arkeolojik sit alanı, 595 sivil mimari ve 306 anıtsal yapı bulunmaktadır. Bir liman kenti olmasından dolayı, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Trabzon, yüzlerce yıllık tarihi eserleri  ve sivil mimarinin özgün örneklerini sunduğu mahalleleriyle öne çıkmaktadır.
Kayabaşı Yaylası
Kayabaşı yaylası Trabzon Düzköy ilçesine bağlıdır. Şehre fazla uzak olmayan bu eşsiz güzellikteki yaylaya aracınızla çok rahat bir şekilde gidebilir, isterseniz de konaklama yapabilirsiniz. Kayabaşı yaylası, 1800 m rakımda, etrafı ladin ağaçlarıyla çevrili eşsiz bir manzaraya sahiptir.

4 Bin Yıllık Tarihi Geçmişiyle
İmparatorluk Başkentidir
TRABZON
Asmasu Şelalesi
Asmasu Şelalesi
Uzungöl
Uzungöl
Çal Mağarası
Çal Mağarası
Sera Gölü
Sera Gölü
Balıklı Göl
Balıklı Göl
Çakırgöl
Çakırgöl
Hamsi
Hamsi
Akçaabat Köftesi
Akçaabat Köftesi
Fındık
Fındık
Çay
Çay
Mısır Ekmeği
Mısır Ekmeği
Vakfıkebir Ekmeği
Vakfıkebir Ekmeği
Sürmene Pidesi
Sürmene Pidesi
Tonya Tereyağı
Tonya Tereyağı

TRABZON
Fatih'tir, Selim'dir, Süleyman'dır